Krajské volby - úspěch na Liberecku, horror se šťastným koncem na Královéhradecku

Autor: Ing. Pavel Rytíř <pavelrytir(at)hdkhk.cz>, Téma: Názory Pavla Rytíře, Zdroj: web SOS, Vydáno dne: 07. 11. 2004

Čekání na volební výsledky SOS v Královéhradeckém kraji bylo letos opět jako z horroru. Naopak tak jak v Libereckém kraji byly započítávány výsledky z Liberce, Semil a Turnova, zvyšoval se zisk SOS až na konečných 12,62% hlasů (třetí místo za ODS a KSČM). V dalších krajích už to tak veselé nebylo.
Převzato z www.stranaos.cz.


V letošních krajských volbách postavila SOS sama nebo v koalici kandidátní listiny v osmi krajích. Úspěšní jsme byli v Libereckém kraji, kde 13 128 hlasů (12,62%) pro SOS znamená zisk 7 mandátů. V Královéhradeckém kraji jsme měli před zahrnutím posledního okrsku (v Libáni) 5,00% s rezervou tří čtvrtin hlasu. A v tomto okrsku jsme získali přesně 5% hlasů. Tak 7 108 hlasů (5%) znamenalo zisk 2 mandátů pro koalici ED,VPM,SOS - Volba pro kraj, jeden zastupitel byl nominován SOS, druhý VPM. Kdybychom získali 7 107 hlasů, neměli bychom žádného zastupitele. A pak že na nějakém hlasu nezáleží. Všichni, kteří v restauraci u Knihomola čekali na volební výsledek (a hlavou se jim honilo 4,87% z roce 2000) si oslavu mandátů o to více užili.
V dalších krajích jsme pětiprocentní hranici nedokázali překročit, přestože jsme dosáhli lepší výsledky než před čtyřmi roky. Výsledky SOS najdete zde. Kompletní výsledky na serveru ČSÚ - zde.
V hodnocení zisku mandátů podle navrhující politické strany jsme dosáhli velmi pěkného šestého místa - viz následující přehled počtu mandátů:
ODS 291, KSČM 157, ČSSD 105, KDU-ČSL 84, SNK 13, SOS 8, ED 6, US-DEU 6, Zelení 2, VPM 1, LiRA 1, NSK 1.
Největší město, kde SOS získala nejvyšší počet hlasů byly Semily (29,02%), ze statutárních měst jsme byli nejúspěšnější v Liberci (19,13%). Nejvyšší počet preferenčních hlasů mezi kandidáty SOS získal Petr Pávek, starosta z Jindřichovic pod Smrkem v Libereckém kraji.
Pavel Rytíř, místopředseda SOS, předseda KO SOS v Královéhradeckém kraji.
Počet přečtení na www.stranaos.cz 4992x. Článek na archivu www.stranaos.cz.