100 dní ve funkci primátora

Autor: MUDr. Zdeněk Fink <zdenekfink(at)hdkhk.cz>, Téma: Názory Zdeňka Finka, Vydáno dne: 01. 04. 2011

O pár dojmů při končících sto dnech (hájení) se dělí lídr HDK.

Po klidných volbách a neklidném povolebním vyjednávání jsme v novém složení na královéhradecké radnici už téměř 100 dní. Ani bych si to neuvědomil, ale přišli s tím novináři. Jako prý jak a co a co se povedlo? A co zase ne? Takže zcela jistě se mi povedlo zjistit, že to není žádná legrace, ale pěkná dřina. Myslím, že i pro nově zvolené náměstky. Radnice běží mnoho let, má své jasné postupy a řešení a není mnohdy jednoduché pro člověka z venku se v nich vyznat, natož je pochopit. I když někdy je to naopak snazší, tím myslím, že dokážu pochopit některé záměry a horší je porozumět konstrukci celé věci. Bylo by proto asi lepší, přijít do prázdných prostor s volnými stoly a židlemi a vše začít budovat. Je ale otázka jak by to dopadlo. Tím jinými slovy myslím, že by bylo dobré se zabývat jen novými věcmi a nemuset řešit starší, nejen ekologické, zátěže. Ty zaberou jistě první rok volebního období.

Magistrát má skoro 400 zaměstnanců bez městské policie a tak za tři měsíce nemůžete řádně poznat ani desetinu z nich. Ale je tu spousta fundovaných a navíc přívětivých lidí, kterým jde o věc a jsou ochotni pro ni udělat daleko víc než jim velí pracovní náplň. Jsou ale i jiní. Snažím se, aby bylo vše férové a průhledné a mám k tomu vhodné spolupracovníky. Přijímám množství návštěv a s některými z nich mluvím o věcech, kterým moc nerozumím. Zavedl jsem středeční odpoledne k návštěvám občanů a zatím jsou na mě hodní. Mám velký nepořádek na stole a ne zcela dobře se s tím vypořádávám. Je třeba, abych byl důslednější, ale mohlo by to být v rozporu s mírou mých informací a znalostí. Myslím také, že mnoho lze vyřešit teď hned a ne za třicet dní. Jsou ale věci, které je dobře položit na okraj stolu a otevřít je za týden. Člověk trochu vychladne a navíc dostanete ještě několik protichůdných nebo naopak doplňujících informací.

Jak by bylo krásné vybrat si všechny náměstky sám z lůna našeho HDK! A vidíte jsme u toho, jak jsme kritizovali vládu jedné strany a za tři měsíce stejná touha. Fuj! Držte mi palce, ještě to budu zkoušet dál, než se zvedne 19 rukou a pádím zpět do ordinace. Zlatý prciny! Teda ušiska.