Názory Zdeňka Finka

První rok "primátorování"

Končí první funkční rok nového Královéhradeckého primátora a Rady. Jako úvod k jejich hodnocení zveřejňujeme otázky Deníku a odpovědi Zdeňka Finka, použité v článku Fink: Nejtěžší je rychle a správně se rozhodnout.
Přidáváme tři otázky naší redakce.


Otázky Deníku (J. Hodasová)

Uběhl rok vašeho působení ve vedení magistrátu, je něco, na co byste byl vyloženě pyšný?
     Pyšný ne, pýcha přece předchází pád. Něco se povedlo, žádný grandiózní úspěch ale nevidím. Jsem rád, že se trochu přivřely nůžky mezi městem, obyvateli, návštěvníky a firmou provozující parkování. Myslím, že do budoucna to bude ještě lepší. Zavedli jsme ememesky upozorňující na viditelné nedostatky ve městě. Lidé chodí na má primátorská odpoledne, a pokud mohu, tak se snažím pomoci. Někdy je to překvapivě snadné, ale s některými zdánlivě jednoduchými problémy se nedá pohnout. Náměstí Svobody už nám nehyzdí dehonestující socha starosty Ulricha. Velikou radost mám z obou částí zrekonstruovaných jižních teras. Jsou nádherné. Dříve jsem chodil spíše jen do Klicperova divadla, nyní navštěvuji více i Filharmonii a Drak, všechny tři soubory předvádějí velké věci. Mám také radost z pěkné návštěvnosti na sportovních utkáních, zejména na Gambrinus lize a Hradeckých lvicích. Perfektně reprezentují město zejména pěvecké sbory a mladí tanečníci. Moc mne těší pohled na Habrmanovu a Bezručovu základní školu.

Co se nepovedlo a nešlo podle vašich představ?
     To, co nešlo, znají všichni z médií. Spolupráce s firmou provozující zimní stadion, nešetřilo se v Leteckých službách. S firmou ISP se nepovedlo domluvit 15, ale jen 10 minut tolerance stání automobilů, mrzí mne moc tmavá mračna nad artkinem Centrál. To, co také nešlo a ani nepůjde narovnat, je rozpočtové určení daní pro jednotlivá města a obce, na kterém je Hradec hodně bit. My dostáváme na počet obyvatel 94 tisíc přibližně 900 milionů korun a Plzeň na 164 tisíc tři miliardy. Nedaří se nám vynutit si na státu financování jižní a severní tangenty, které by vyhnaly kamiony z centra města. Není zcela v pořádku ani fungování magistrátu vůči občanům.

Jaké nás čekají projekty v roce 2012, co bude v ulicích nového?
     Doufám, že se nebude dít nic špatného, dokončí se areál Bavlna, Centrum celoživotního vzdělávání, měl by se začít stavět nový fotbalový stadion, začneme rekonstruovat veřejné a signalizační osvětlení, budeme pokračovat rekonstrukcí hradeb v severní části.

Vaše profese lékaře se od primátorování trochu liší. Co vás nejvíce překvapilo, co bylo nejtěžší se naučit, co vaše rodina, nese tuto změnu dobře, jste nyní ve větším povědomí veřejnosti?
     Nejtěžší je to, že věci nejdou rychle a uvážlivě rozhodnout. Překvapený jsem moc nebyl, jsem už dlouho v zastupitelstvu města. Rodina je už jen manželka, s tou se občas vidím, a návštěvy dětí a vnoučat. Nejhorší je , že mám strašně málo času na věci, které mám rád, a to je kolo, knížky a vaření.

Měl jste za ten rok někdy chuť se svou novou funkcí skončit?
     Skončit s primátorováním ? Každý den několikrát.

Vzpomenete si naopak na okamžiky, kdy jste si řekl... ano stojí to za to?
     Že to stojí za to ? Každý den několikrát.

Co úsměvné historky, jsou nějaké?
     Každou chvíli , naposledy to bylo nyní o víkendu v Lukavici v hospodě na zabijačce, kde mne někdo představil jako primátora z Hradce, a když jsem odjížděl, tak se ke mně přitočil hospodský a povídá. Jste fakt to, co říkali ? Říkám ano a on povídá, to je divný; připadáte mi jako normální chlapík.

Jak jste na tom se soukromím, není ho nyní o trochu méně? Nemusíte v restauraci, na ulici, v obchodě řešit s občany jejich problémy? Jak to nesete?
     Měl jsem hodně známých i jako lékař a Hradečák, a tak se v tomhle ohledu mnoho nezměnilo. Občas vás někdo osloví, to se mi ale stávalo i dříve v minulosti.

Ztratil jste díky novému postu některé ze svých přátel nebo naopak poznal přátele nové?
     Určitě se výrazně rozšířilo spektrum mých známých a možná i o několik přátel, ztráty, myslím, že nejsou.

Máte nějaký osobní cíl, kterého chcete v roce 2012 dosáhnout? (třeba vylézt na Mount Everest nebo tak něco :)...)
     Ano mám, chtěl bych zase najet  něco mezi 5 -10 tis. km na kole, jak jsem byl zvyklý a dotáhnout podzimní otužování až do koupání na náplavce, letos jsem v listopadu přerušil.

Na závěr obligátní, co byste popřál občanům, ale třeba i vedení města do Nového roku?
     Přání je jasné, zdraví, spokojenost a kousek štěstí pro každého a to včetně vedení města.

Podle e-mailu z 20. 12. 2011.


Otázky www.hdkhk.cz (P. Rytíř)

Magistrátní koalice se před rokem rodila dost těžce. Co Tě nejvíc potěšilo v práci nového vedení města? A co bylo největší zklamání?
     Začnu zklamáním ve vedení města to byla a ještě je situace kolem Pro-Centrálu a Leoše Kučery, který na magistrátu odvedl kus velmi dobré práce. Potěšilo mne naopak, že koalice si pomalu začíná uvědomovat nutnost držet spolu, přijímat společná rozhodnutí na úkor partikulárních zájmů. Není to ještě zdaleka ideální, ale mám pocit, že už to jde tím správným směrem.

Daří se lépe prosazovat návrhy HDK z pozice primátora a jednoho radního, než z pozice dvou radních?
     To je jednoznačné, prosazovat názory a návrhy se takto daří lépe, i když oba jsme jedněmi z 37 resp. 11.

A co opozice v Zastupitelstvu? Přináší (opozice) vedení města něco navíc, oproti samozřejmé kontrolní roli?
     Myslím, že opozice plní standardní opoziční úlohu, jsou v ní někteří výborní a pracovití zastupitelé, někteří slabší, ale tak tomu je i v koalici. Trpí trochu populismem, ale to je asi úděl každé opozice.

30. 12. 2011

| Autor: administrator | Vydáno dne 29. 12. 2011 | 3271 přečtení | Počet komentářů: 11 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Novinky/akce (archiv)
18.09.2014: Sportujte s HDK
Předseda oddílu jógy TJ Sokol Pouchov J. Štěchovský a HDK Vás zvou na ukázkovou hodinu cvičení rodičů s dětmi v Pouchovské sokolovně - středa 1.10. 2014 od 17.00. Akce se koná s finanční podporou Klubu přátel HDK. Pozvánka zde.
18.09.2014: Předvolební debata kandidátek
Romana Lišková se 1.10.2014 od 18.00 zúčastní debaty kandidátek pořádané Fórem 50% v salonku Nového Adalbertina.
18.09.2014: Pozvánky (příští schůzka HDK)
Příští schůzka HDK bude 06.10.2014 od 18.00opět v salonku restaurace Pod Terasami. Program: poslední dny komunální volební kampaně 2014.
Čtení odjinud
Vyhledávání

Vyhledat text

Nejčtenější články za poslední půlrok

Neexistuji vhodna data!

Nejkomentovanější články za poslední půlrok

Žádný komentář za období!