Názory Zdeňka Finka

Postavíme galerii podle Gočárových plánů?

Úvodní text do publikace k výstavě Architektura visegrádské čtyřky, Praha 2011.

Hradec Králové…

…a ještě jednou, se zavřenýma očima:

Hradec Králové.

Město, jehož jméno tak harmonicky zní, je neméně přívětivé i na pohled. Za historickou stopou českých královen se tu otiskují nesmazatelné šlépěje vojenské pevnosti a moderních architektů a urbanistů, díky kterým se Hradec proměnil v salon republiky. Takové přízvisko nesmírně těší, ale ještě více zavazuje. A tak o nadčasové odkazy pánů architektů Kotěry, Lisky, Reichla a zejména Josefa Gočára nejen s pokorou pečujeme, ale snažíme se držet rozvoj města ve směru, který dovoluje snít s otevřenýma očima a přitom vytváří příjemné místo pro život.

Jak se nám to daří, posuzují denně obyvatelé města i jeho návštěvníci a každou chvíli si berou město na pomyslnou mušku různé poroty a komise. Daří se nám vycházet z těchto klání se ctí – jsme v rámci republiky městem přátelským rodině i nejlepším místem pro život a ani současná architektura nezůstává pozadu. Stavby jako terminál hromadné dopravy, koupaliště Flošna či budova Studijní a vědecké knihovny se v posledních letech mohly těšit z ocenění Grand prix architektů či Stavba roku.

Nabízí se otázka: Jak by Gočár obstál dnes? Můžeme něco takového posoudit? Určitě ano. Máme jedinečnou možnost rozehrát hru na „kdyby“. Josef Gočár pro Hradec projektoval mnoho staveb, ale ne všechny došly do fáze výstavby. Nejznámější je vize budovy galerie. Projekt této výjimečné stavby, jejímuž uskutečnění na poslední chvíli zabránila souhra nepříznivých okolností, byl ve své době rozpracován až do fáze podrobné stavební dokumentace. Co tedy postavit budovu galerie po více než osmdesáti letech podle původních plánů a v souladu s architektovými představami? Myšlenka je to zajímavá, ale také kontroverzní a mezi odbornou i laickou veřejností zřejmě vzbudí diskuze. Příklady podobných dostaveb už v Hradci existují. Například počátkem dvacátých let byly podle původních plánů městské vodní elektrárny od Františka Sandera z let 1910–1912 postaveny nové generátorové haly, v padesátých letech bylo díky architektu Václavu Rohlíčkovi přikročeno k dostavbě druhého křídla Gočárových obecných škol. Také Gočárův silniční okruh reálně obkroužil město až v sedmdesátých letech.

Podle odborníků by výstavba galerie s osmdesátiletým zpožděním nebyla tolik problematická jako například postavení repliky zničeného díla. Není nutné, jako při rekonstrukcích památkových objektů, striktně dodržovat autentické řešení i když technologie, stavební postupy i materiály musejí být zvoleny na základě dohody historiků, restaurátory a stavebními specialisty.

Oživení záměru by si nekladlo za cíl pouze suplovat nevyhovující výstavní prostory Galerie moderního umění, ale město by vstupovalo do projektu s ambicemi symbolicky uzavřít architektovo královéhradecké dílo. Posuďte i vy, zda tato ojedinělá výzva k nevšednímu setkání minulosti a přítomnosti má šanci.


Má Hradec Králové postavit městskou galerii podle původního projektu Josefa Gočára!

Ano. (Počet hlasů: 31)
(13.48 %)

Ne, vypsat novou soutěž. (Počet hlasů: 79)
(34.35 %)

Postačuje dnešní stav. (Počet hlasů: 5)
(2.17 %)

Nevím, nemám názor. (Počet hlasů: 115)
(50.00 %)Celkem hlasovalo: 230
| Autor: MUDr. Zdeněk Fink | Vydáno dne 15. 07. 2011 | 3313 přečtení | Počet komentářů: 34 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Novinky/akce (archiv)
18.09.2014: Sportujte s HDK
Předseda oddílu jógy TJ Sokol Pouchov J. Štěchovský a HDK Vás zvou na ukázkovou hodinu cvičení rodičů s dětmi v Pouchovské sokolovně - středa 1.10. 2014 od 17.00. Akce se koná s finanční podporou Klubu přátel HDK. Pozvánka zde.
18.09.2014: Předvolební debata kandidátek
Romana Lišková se 1.10.2014 od 18.00 zúčastní debaty kandidátek pořádané Fórem 50% v salonku Nového Adalbertina.
18.09.2014: Pozvánky (příští schůzka HDK)
Příští schůzka HDK bude 06.10.2014 od 18.00opět v salonku restaurace Pod Terasami. Program: poslední dny komunální volební kampaně 2014.
Čtení odjinud
Vyhledávání

Vyhledat text

Nejčtenější články za poslední půlrok

Neexistuji vhodna data!

Nejkomentovanější články za poslední půlrok

Žádný komentář za období!